Mi legyen a társasházi közgyűlés meghívójában?
Napirend és a meghívó egyes problémái
A mindennapos gyakorlat, a társasházi meghívók minősége jól jelzi, hogy nemhogy a társasházak sokszínű közössége nincs felkészítve, felkészülve a közgyűlés szabályrendszerére, de sokszor a közös képviselők sincsenek tisztában azzal, hogy milyen pontossággal kell meghatározni a napirendet a meghívóban, milyen okiratot kell csatolni a meghívóhoz, hogy az adott kérdésben érvényes határozat legyen hozható.
Pedig a Társasházakról szóló törvény elég precízen fogalmaz. Elég egyértelmű, hogy napirendre nem tűzött kérdésben nem lehet határozatot hozni vagy a lelkiismeretesen előkészített határozat meghozatalához nélkülözhetetlen az írásban előkészített és meghívóhoz mellékelt határozati javaslat.
-
(1) A meghívónak tartalmaznia kell:
- a) a közgyűlés időpontját és helyét;
- b) a közgyűlés levezető elnöke, a közgyűlési jegyzőkönyv vezetője és a jegyzőkönyvet hitelesítő két tulajdonostárs megválasztására, valamint a szavazásra előterjesztett napirendet;
- c) részközgyűlések tartása esetén az erre a körülményre történő utalást;
- d) a megismételt közgyűlés időpontját és az eltérő határozatképességi szabályra vonatkozó figyelemfelhívást.
(2) A meghívóhoz mellékelni kell a szavazásra előterjesztett napirendre vonatkozó írásos – különösen az éves költségvetésről és elszámolásról e törvény 47-48. §-a alapján elkészített – előterjesztéseket.
(3) A közgyűlés levezető elnökének és a közgyűlési jegyzőkönyv vezetőjének ugyanaz a személy is megválasztható.
(4) A meghirdetett napirendben nem szereplő ügyben érvényes határozatot hozni nem lehet.
a Társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény 34.§-a elég konkrétan és világosan fogalmaz,
Hogyan pontosítja a társasházi törvényt a bírói joggyakorlat?
Egy társasházakra szakosodott jogi munkacsoport a bírói gyakorlat alapján felismerte, hogy a törvény frappáns megfogalmazása viszonylag tág teret ad az interpretációra és a tulajdonosok értelmezése is eltérő lehet, ezért néhány pontosítást tettek: