A társasház demokratikus intézmény, ahol minden tulajdonos a tulajdoni hányada arányában szólhat bele a döntésekbe közgyűlési határozatok formájában, persze ehhez élnie kell a tulajdonosi jogaival.
A határozatok meghozatalának viszonylag szigorú táncrendje van. A társasházi törvény, az SZMSZ, néha egyéb törvények adta körülmények (lásd LTP felhasználás) szabályozza, mikor elegendő az egyszerű szavazattöbbség, mikor kell esetleg egyhangú szavazás, mely kérdésekben szükséges 2/3-os többség.
A tulajdonosi jogok gyakorlásának legadekvátabb színtere a közgyűlés, amiből legalább egy, az éves beszámoló közgyűlés, minden évben megtartandó. Ezen a közgyűlésen kell dönteni az előző évi gazdasági és számviteli beszámoló elfogadásáról, az aktuális év költségvetési tervéről és a fizetendő közös költségről.
A közgyűlés akkor határozatképes, ha a tulajdonosok legalább fele megjelenik vagy képviselve van. Sok olyan társasház van, ahol a közgyűlés azért nem határozatképes, mert a tulajdonosok megunták, hogy a közgyűlés nem a konstruktív megbeszélések helye, mert a hatékony megbeszélés helyett szájtépés, a sérelmek felsorolása, elégedetlenség, frusztráció vagy síma hatalmi játszmák folynak.
Persze a határozatképtelenségre is van jogi megoldás, ugyanis a társasházi törvény határozatképtelenség esetén kötelezővé tesz a megismételt közgyűlést. Ez akár aznap, 15-30 perccel később is megtörténhet, ha az SZMSZ nem szabályozza másképp. A megismételt közgyűlés a jelenlevők tulajdoni hányadára tekintet nélkül határozatképes, ha nincs olyan téma napirenden, ahol a társasházi törvény a tulajdonostársak tulajdoni hányada alapján számított meghatározott arányát követeli meg a határozat elfogadásához. Ha lenne, akkor azokban a kérdésekben határozat nem hozható.
Ha a tulajdonosok közömbösek, nem vesznek részt a közgyűlésen, elveszíthetik a ház sorsába való beleszólásukat és átengedik a döntés jogát egy aktív kisebbségnek. A helyzet diszkrét bája, hogy ezzel hagyjuk, hogy az aktív kisebbség döntsön rólunk, a tulajdonunkat érintő kérdésekről.
Én is bele akarok szólni a társasház életébe! Mit tegyek?
Tegyünk napirendi javaslatot, ha valamilyen témában (házirend, felújítás…) szükség van a közösség döntésére!
Vegyünk részt a közgyűlésen!
Adjunk meghatalmazást, ha nem tudunk a közgyűlésen részt venni!