atalogia társasházkezelő

A haszonélvező vagy a tulajdonos fizeti a közös költséget?

Nem tudom a társasházak és a közös képviselők életét mennyire dúlja fel ez a polémia a gyakorlatban, de a törvényi szabályozása meglehetősen hiányos lehet, ha a bírói társadalom és joggyakorlat teljesen megosztott annak az eldöntésében, hogy a haszonélvezettel terhelt és a haszonélvező által is használt társasházi külön tulajdon esetében kit terhel a közös költség-fizetési kötelezettség: a haszonélvezőt, a tulajdonostársat vagy mindkettőjüket egyetemlegesen?

atalogia társasházkezelő

A szakmai vélemény a tulajdonost teszi kötelezetté

Aki nem gyűjti a muníciót, a pro- és kontra érveket, akit nem érdekelnek a szakmai vívódások, azoknak eláruljuk, hogy annak ellenére, hogy a bírói gyakorlatban 24 bíró a tulajdonost, 13 a haszonélvezőt vagy haszonélvezőt is, 8 mindkettőt jelölte meg kötelezettként, a joggyakorlat-elemző csoport tagjai – vitát követően, de végül egyhangúan – a #1 pontban kifejtett álláspontot támogatták, amelynek megfelelően a jogalkalmazóknak, no meg a bíróknak is azt javasolják, hogy a #1 pont alatt kifejtett indokok figyelembevételével a tulajdonost kötelezzék a közös költség megfizetésére abban az esetben is, ha a külön tulajdont részben vagy teljes terjedelmében a haszonélvező használja.
Akit érdekelnek a szakmai finomságok, a Társasházakról szóló törvény és a Ptk. szabályainak létjogosultsága, annak érdemes elolvasni, hogy melyik álláspont mellett milyen érvek szólnak, hátha a következő társasház életét épp egy ilyen szitu zavarja meg.

A tulajdonos kötelezettsége

A tulajdonos helytállása mellett érvelők szerint a közös költség fizetési kötelezettséget a tulajdonoshoz rendelő Társasházakról szóló törvény a releváns ebben a kérdésben. A hivatkozási alapot az a speciális szabályozás jelenti, ami a 24§(1) bekezdésében kimondja, hogy a közös költség a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli (ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik).

Ebből az következik, hogy a közös költséget minden esetben a tulajdonostársnak kell megfizetnie, akkor is, ha a lakást a haszonélvező használja.

  • A haszonélvező nem tagja a jogközösségnek, vele szemben a közgyűlés nem hozhat marasztaló határozatot (így a közös költség-hátralék összegére vagy megfizetésére vonatkozóan sem).
  • Közös költség hátraléka esetén a tulajdonostárs tulajdona terhelhető meg zálogjoggal és erre vezethető a végrehajtás is, míg a haszonélvező joga ugyan vagyoni értékű jog, azonban személyes jellege miatt nem alkalmas biztosítékként és végrehajtás sem vezethető rá.
  • A tulajdonostárs és a haszonélvező “belső” jogviszonyukban figyelembe vehetik a tényleges használatot és elszámolhatják egymás között a közös költséget, megállapodásuk és elszámolásuk azonban nem tartozik a társasházra, a társasház viszonylatában a közös költség fizetésére a tulajdonostárs köteles. Ez a megoldás nyilvánvalóan a társasház működését kívánja szolgálni, a társasház zavartalan működése ugyanis nem tehető függővé a tulajdonostárs és a haszonélvező közti esetleges vitától, hiszen a társasháznak a vita eldöntéséig fizetni kell a közös költség részét képező díjakat és egyéb költségeket.
  • Az ismertetett megoldás során a Ptk. szabályai nem kerülnek alkalmazásra, mert minden olyan esetben a Társasházakról szóló törvényt kell alkalmazni, mert a Ptk. rendelkezéseinek alkalmazását csak a Tht.-ben nem szabályozott kérdésekben rendeli el. (lásd Tht. 4/A.§)

    A haszonélvező kötelezettsége

    A haszonélvező kötelezését támogatók szerint azért kell a Polgári törvénykönyvet (Ptk) alkalmazni a kérdés eldöntésében, mert a Társasházakról szóló törvény nem tartalmaz rendelkezést arra az esetre, ha a tulajdonjogot haszonélvezet terheli, viszont a Ptk. rendezi a tulajdonos és a haszonélvező közötti viszonyt.

  • A társasház az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés ismeretében tisztában van azzal, hogy a társasházi lakást haszonélvezet terheli.
  • A társasház jogközösségének tagja valóban a tulajdonostárs, de nem hagyható figyelmen kívül, hogy a tulajdonjog részjogosítványai közül a birtoklás, használat és hasznosítás jogát a haszonélvező gyakorolhatja és a probléma alapját képező esetben gyakorolja is.
  • A tulajdonos és a haszonélvező közötti viszonyra a Ptk. XXX. Fejezete vonatkozik [a felvetett kérdés megoldása szempontjából különösen fontosak az 5:149-150.§-ok valamint az 5:152.§ rendelkezései, míg korábban a régi Ptk.157.§ (1) bekezdése és 159.§ (1) bekezdése került alkalmazásra], amely rendelkezések szerint haszonélvezettel terhelt dolog esetén (legyen az akár társasháztulajdon is) a haszonélvezeti jogát gyakorló haszonélvezőt terhelik a dolog használatával, fenntartásával kapcsolatos kötelezettségek.
  • Tekintettel arra, hogy a közös költség döntő hányadát a dolog használatával és fenntartásával kapcsolatos költségek alkotják, a közös költség fizetésére a haszonélvező köteles.
  • A közös költség megfizetésére indított perben a bíróságnak a tényállásban kell rögzítenie, hogy a társasházi lakást a tulajdonos vagy a haszonélvező használja-e (esetleg mindannyian együtt) és döntésének a tényleges használatot kell tükröznie.
  • Az álláspont követői szerint ez esetben a közös költség-hátralék megfelelő biztosítéka sem hiányzik: a Tht.30.§ (1) bekezdése megteremti az alapot a zálogjog bejegyzésére a tulajdonostárs illetőségére, valamint a követelésnek a zálogtárgyból történő kielégítésére (a tulajdonostárs tűrni köteles a lakás értékesítését, azonban a közös-költség tartozásért egyéb vagyonával nem felel). A közgyűlés határozata nemcsak a tulajdonostársra hat ki, hanem arra is, aki a jogát a tulajdonostól származtatja, még akkor is, ha a Tht. csak a tulajdonostársat említi. A haszonélvező köteles betartani a közgyűlésnek a tulajdonos használati jogára vonatkozó határozatát, hiszen nemcsak a használati jogok háramlanak át rá, hanem a kötelezettségek is (pl. kiterjed rá a házirend, az SZMSZ is).
  • Vannak egyébként olyan további esetek is, amikor a közgyűlés “nem tulajdonostársra” vonatkozó határozatot hoz (pl. bérlő, nem tulajdonostárs közös képviselő). A közös költség fizetésének elmulasztása esetére a társasház közgyűlése szankciót is alkalmazhat a haszonélvezővel szemben: akár abból a szolgáltatásból is kizárható, amelynek a díját a közös költség tartalmazza (pl. lifthasználat).
  • Mindkettő

    A harmadik álláspont szerint abból kiindulva, hogy a tulajdonostárs és a haszonélvező együttesen gyakorolják a tulajdonjog részjogosítványait, együtt felelnek meg a tulajdonos Tht.24.§ (1) bekezdésében említett fogalmának. Emiatt közös költség hátralék esetén a társasháznak mind a tulajdonost, mind pedig a haszonélvezőt – alperesként – perelnie kellene.

    Hogyan lehet kötelezni őket?

      az egyik szerint mindketten (együttesen) felelnek a tartozás teljes összegéért, és ha bármelyikük fizetett, egymás között a Ptk. szabályai szerint elszámolnak, vagy
      a társasház kérelmére a bíróság a haszonélvezőt a közös költség megfizetésére, a tulajdonost pedig a kielégítés tűrésére kötelezi, vagy
      a bíróság (szükség esetén erre irányuló bizonyítás lefolytatását követően) megosztja a közös költséget a haszonélvező és a tulajdonos között: a közös költségnek a használattal kapcsolatos részének megfizetésére a haszonélvezőt, míg a tulajdonjoghoz kötőtő részének megfizetésére a tulajdonost kötelezi.

    Mi a konklúzió?

    Bár korábban lelőttük a poént, de ismételjük meg, a szakma a #1 érvrendszert tartja elfogadhatónak, azaz azt javasolják, hogy a tulajdonost kötelezzék a közös költség megfizetésére abban az esetben is, ha a külön tulajdont részben vagy teljes terjedelmében a haszonélvező használja.

    Teljesen egyet lehet érteni ezzel az állásponttal, különösen, hogy a haszonélvező nem rendelkezik szavazati joggal. Hacsak a tulajdonos fel nem hatalmazza, de az nem releváns ebben az esetben.

    Büszkék vagyunk a munkánkra.

    Az általunk kezelt társasházak prudensek, transzparensek, a tulajdonsok, számvizsgálók, a közgyűlés folyamatosan magas szintű információhoz jut.

    Várjuk jelentkezésük

    ingatlankezelés társasházkezelés közös képviselet
    Scroll to top